Portal za promociju etničkog identiteta i kulture Bošnjaka u Crnoj Gori

OBIČAJI

Običaji Bošnjaka su brojni i većina preuzeta od Turaka. Bošnjački običaji predstavljaju spoj vjere i naslijeđenih običaja od drugih naroda. Karakteristični su običaji vezani za rođenje djeteta, za vjenčanje kao i za dolazak mlade u kuću svog muža, obilježavanje mevluda, mjesec posta – Ramazan.

Svadbeni običaji

Svatovi se prvo skupe kod mladoženje, boraveći neko vrijeme, tj. dok se svi ne skupe da idu po mladu, dolaze kod nje u kuću. Svatove dočekuju, otac, majka, mladin amidža i dr. Tada oni budu tu neko vrijeme još dok se jenđe posluže u mladinoj kući, nakon nekog provedenog vremena, mladu iz njene odaje izvodi, npr. brat, ili rođak. Obično, mladine rođake, prijateljice ili neke od žena, kite automobile. Nakon šerijatskog vjenčanja, kući trči prvo muštulukdžija. Svatovi dolaze u kuću mladoženje. Na vratima čeka svekrva koja mladoj daje KUR’AN, i sa Bismilom i desnom nogom prelazi prag budućeg doma.  Običaj je, da i mlada poljubi prag i nakon ulaska svekrvu u ruku. Mladu izuva obično manje dijete, kojem ona u cipelu stavlja novac. Mlada i mladoženja nakon što sjednu, prvo uzimaju šerbet. Mladoj se donese manje muško dijete koje ona u svom krilu okrene tri puta, radi potomstva.

Rođenje djeteta

Postoji lijep bošnjački običaj da rodbina, prijatelji i komšije, nakon poroda, dođu u kratku posjetu porodilji i novorođenčetu. Tom prilikom se donose prigodni darovi za majku. To se u narodu zove “babine”. Novorođenčetu se daruje “na čelo”. Obično je to novac ili drugi vrijedni darovi i najčešće ga stavljaju pod uzglavlje djeteta.

Sedmog dana nakon rođenja priprema se mala porodičnu svečanost – akika i nadijevanje imena (akika-klanje kurbana koje se obavlja prilikom nadijevanja imena). Tom prilikom se okupila bliža rodbina i prijatelji i uz prisustvo džematskog imama obavljen je čin nadijevanja imena u skladu s islamskim propisima.

Bajramski običaji kod Bošnjaka

Na bajramsko jutro običaj je da svi članovi porodice rano ustanu i pripremaju se za odlazak u džamiju. Prvi dan bajrama se uglavnom provodi u krugu porodice koja se okuplja na ovaj blagdan. Tom prilikom se razmjenjuju čestitke, blagoslovi i bajramluci, a narednih dana se obilazi rodbina, komšije i prijatelji što bajramu daje posebnu dimenziju. Bajramski običaj dug decenijama je da djeca obilaze kuće, gdje dobijaju bombone.  Nakon što i zvanično nastupi Bajram, djeca od ranih jutarnjih časova kreću u šetnju, noseći kese u koje prikupljaju bombone.